K tomu, aby se trvalky plně integrovaly do záhonu, jsou potřeba zhruba 3 sezóny. Během tohoto období se rostliny plně rozvinou. Půdokryvné druhy přispějí ke kompletnímu zacelení záhonu. Poté již potřebujeme dodržet jen několik základních kroků údržby během roku.
Roční sestřih
Sestřih děláme brzy na jaře zhruba v polovině února. Můžeme využít drobné zahradní mechanizace jako je plotostřih, strunová sekačka nebo křovinořez. U dřevnatějších druhů a travin je vhodnější ostříhat ručně.
Pletí
Pro správný vývoj rostlin stanoviště neokopáváme a půdu nekypříme. Jakýkoliv plevel, který se vyskytne, odstraníme ručně ideálně i s kořenem. V prvních letech je potřeba 5–6 násobné pletí do doby než máme v záhonu pouze žádoucí rostliny. Poté již plejeme maximálně 3–4x do roka.
Zálivka
Rostliny potřebují dostatek vláhy ihned po výsadbě a především v době růstu. Na 1m2 je potřeba min. 20l vody. Nicméně v dalších letech již téměř nezaléváme, pouze ve velmi horkých letních dnech nebo když vidíme, že si to rostliny žádají. Zálivku provádíme ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách.
Odstranění podzimního listí
Hromadění podzimních listí je potřeba odstranit. Nicméně malou část můžeme v záhonu ponechat jako zimní ochranu rostlin. Zároveň slouží jako útočiště pro hmyz a drobnou zvěř. Při jarním prořezávání osázenou plochu očistíme od zbytků uhynulých rostlin a listů. Naopak u smíší do stínů a polostínů ponecháme slabou vrstvu listí jako hnojicí prostředek.
Hnojení
Při správném výběru stanoviště není potřeba žádné dodatečné hnojení, ale počáteční růst můžete podpořit dlouhopůsobícím hnojivem Sylvamix. Výběr záhonu by měl respektovat půdní podmínky. Dále doporučujeme hnojit maximálně každé 2–3 roky. Přílišné hnojení vede k bujným, ale zároveň slabým rostlinám, které jsou náchylné k nemocem a stávají se lákadlem škůdců.
Doplnění mulče
S postupem let se do mulče dostávají organické částice z rostlin a některá místa se zaplevelují. Proto je potřeba mulč doplnit tak, abychom udrželi optimální souvislou vrstvu 5–7cm. Tento úkon provedeme předtím, než vyraší první jarní cibuloviny a trvalky a to tak, aby nedošlo k jejich nechtěnému poškození.