Péče o trvalkové záhony

K tomu, aby se trvalky plně integrovaly do záhonu, jsou potřeba zhruba 3 sezóny. Během tohoto období se rostliny plně rozvinou. Půdokryvné druhy přispějí ke kompletnímu zacelení záhonu. Poté je již potřeba jen několik základních kroků údržby během roku.

Roční sestřih

Sestřih se dělá brzy na jaře ještě než vyraší první šafrány. Listy a stonky chrání trvalky před mrazem, poskytují útočiště hmyzu a semena jsou zase potravou ptáků. Pro sestřih můžeme využít drobné zahradní mechanizace jako je plotostřih, strunová sekačka nebo křovinořez. U dřevnatějších druhů a travin je vhodnější ostříhat ručně.

Pletí

Pro správný vývoj rostlin stanoviště neokopáváme a půdu nekypříme. Jakýkoliv plevel, který se vyskytne, je pořeba ručně odstranit ideálně i s kořenem. V prvních letech je potřeba 5-6 násobné pletí do doby než máme v záhonu pouze správné rostliny. Poté již plejeme maximálně 3-4x do roka.

Zálivka

Rostliny potřebují dostatek vláhy ihned po výsadbě a především v době růstu. Na 1m2 je potřeba min. 20l vody. Nicméně v dalších letech již potřeba žádná častá zálivka není, zaléváme pouze ve velmi horkých letních dnech nebo když vidíme, že si to rostliny žádají. Zaléváme ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách.

Zaštipování a odstraňování suchých části rostlin v průběhu roku

Druhy náchylné k přesévání a silně se rozrůstající, je zapotřebí regulovat prostřiháváním. V prvním roce mohou růst významně solitérní druhy. Rostliny, které překryjí ostatní a naruší tak jejich přirozený vývoj, je potřeba v červnu zastřihnout na 10cm výšky. Odkvetlé části rostlin se mohou během sezóny zaštípnout, není to však podmínkou. Některé druhy trvalek kvetou lépe pokud se odumřelé květy pravidelně odstraní.

Odstranění podzimního listí

Hromadění podzimních listí je potřeba odstranit. Nicméně malou část je možné v záhonu ponechat jako zimní ochranu rostlin. Zároveň slouží jako útočiště pro hmyz a drobnou zvěř. Při jarním prořezávání je osázená plocha očištěná od zbytků uhynulých rostlin a listů. Naopak u záhonů určených do stínů a polostínů je žádoucí nechat slabou vrstvu listí jako hnojící prostředek.

Hnojení

Při správném výběru stanoviště není potřeba žádné dodatečné hnojení. Výběr trvalkového záhonu by měl respektovat půdní podmínky. Doporučujeme hnojit každé 2-3 roky na jaře dlouhopůsobícím organickým hnojivem nebo odleželým kompostem. Přílišné hnojení vede k bujným, ale zároveň slabým rostlinám, které jsou náchylné k nemocem a stávají se lákadlem škůdců.

Doplnění mulče

S postupem let se do štěrku dostávají organické častice z rostlin a některá místa se zaplevelují. Proto je potřeba mulč doplnit tak, abychom udrželi optimální souvislou vrstvu 5-7cm. Tento úkon prvovedeme předtím než vyraší první jarní cibuloviny a trvalky a to tak, aby nedošlo k jejich nechtěnému poškození. Použijeme opět štěrk, který je vhodný pro svojí konstrukční stabilitu, odvádění vlhkosti a potlačování růstu plevele. Za nevhodnou považujeme kůru, která potlačuje správný růst trvalek.